GRÉCKOKATOLÍCKA   CIRKEV  ZALUŽICE

7. nedeľa po ZSD

…..„Syn Dávidov, zmiluj sa nad nami!“…….

Významná a stále aktuálna je táto udalosť z dnešného evanjelia. Tí dvaja slepí sú pohrúžení do tmy, nevidia svet okolo seba, nepoznajú zrakom ani ľudí, ani predmety. A predsa vidia a spoznávajú v Ježišovi Mesiáša, ktorého nemohli spoznať vidiaci, a dobre vidiaci, farizeji a zákonníci. Syn Dávidov, zmiluj sa nad nami! Tento titul bol vyhradený pre Mesiáša, ktorého očakával židovský národ; dvaja slepci, obracajúc sa na Ježiša, uznali jeho mesiášsku dôstojnosť.

My tiež očakávame rôzne dobrodenia od Mesiáša. Môžeme na počkanie vypočítať veľa týchto očakávaných milostí a darov. Ale či aj my vidíme v ňom nášho Uzdravovateľa? Či vidíme predovšetkým v sebe tie morálne choroby, z ktorých by nás mal vyliečiť? Ale ako niekoho uzdraviť, kto sa nepovažuje za chorého?

Okrem toho Boh, ktorého zvlášť v Advente očakávame, už prichádza k nám v rôznych podobách: v podobe človeka, ktorý nám preukazuje dobro – a v podobe niekoho, kto toto dobro od nás prosí. Či my skrze týchto ľudí vidíme, zbadáme, spoznávame Boha? Či ho neprehliadneme?

Keď Boh prichádza k nám už teraz, počas tejto sv. omše, prosme ho, aby sa dotkol aj našich očí: Syn Dávidov, zmiluj sa nad nami!

Tadeusz Olszański CM – P. ThDr. Ľubomír Stanček

Napísať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *