GRÉCKOKATOLÍCKA   CIRKEV  ZALUŽICE

21. nedeľa po ZSD

…  No Abrahám povedal: „Synu, spomeň si, že si dostal všetko dobré za svojho života a Lazár zasa iba zlé. Teraz sa on tu teší a ty sa trápiš. ….

 

Pred niekoľkými rokmi dávali v televízií dokumentárny film o práci Matky Terézie v Kalkate. Režisér zachytil celý jej všedný deň. Kamera ju sprevádzala na všetky miesta, kde išla a verne nasnímala obrovskú biede kalkatských slumov ako aj jej lásku k úbohým ľuďom, ktorí v nich žili. Dokument bol – ako je to v komerčnej televízií zvykom – prerušovaný reklamou. A tak za scénou s malomocnými nasledovala reklama na bikiny; za pohľadom na hladujúcich, reklama na nový druh zmrzliny; po scéne s opustenými deťmi nasledovala ponuka perfektnej dovolenky; po pohľade na nesmiernu chudobu, reklama na diamantové hodinky.

Vyznelo to veľmi ironicky. Zobrazili sa naraz dva úplne odlišné svety. Zároveň však bolo zrejmé, že komercionalizácia spoločnosti nás učí životnému postoju boháča z podobenstva. Dokonca i pohľad na biedu, ktorý by sa mohol stať azda dôvodom k zamysleniu, je hneď zahádzaný množstvom „výhodných ponúk“, ktoré hneď odvádzajú myseľ niekde úplne inam. (www.eSermons.com)

Napísať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *