GRÉCKOKATOLÍCKA   CIRKEV  ZALUŽICE

IV. nedeľa – o porazenom

„Hľa, ozdravel si, už nehreš, aby ťa nepostihlo niečo horšie“…

Princ malej, ale na ropu bohatej krajiny, bol obvinený zo sprenevery mnohých miliárd dolárov. Princ sa bránil, že to bol len dôsledok zlých investícií. No najvyšší súd krajiny mu dokázal, že len 2, 7 miliardy dolárov minul na lietadlá, autá, jachty a šperky.

Možno, že potriasame hlavou nad takouto nepredstaviteľnou márnotratnosťou. No mali by sme sa azda spýtať sami seba, či nie sme vinní z oveľa väčšej márnotratnosti a premrhania oveľa väčších hodnôt. Veď od Boha prijímame dar nevyčísliteľnej hodnoty – jeho milosť. Ak sme prijali jeho milosrdenstvo a odpustenie, či sme prestali hrešiť? Koľkokrát sme premrhali Božiu milosť, ktorá nám bola darovaná?

Keď Ježiš uzdravil človeka, ktorý bol 38 rokov chorý, povedal mu: „Hľa, ozdravel si, už nehreš, aby ťa nepostihlo niečo horšie“ (Jn 5, 14). Zdá sa, že ho varuje, aby nepremrhal uzdravujúci Boží dotyk, ktorý zmenil jeho život. Svätý apoštol Pavol podobne napomína veriacich v Korinte, aby „Božiu milosť neprijímali nadarmo“ (2 Kor 6, 1). Veď Božia milosť je „na spásu všetkým ľuďom“ (Tít 2, 11).

Boh nám dáva svoju milosť zdarma. Nemôžeme si ju zaslúžiť. Dáva nám ju, aby nám tak otvoril cestu k zmene našich životov. Aké tragické je, ak premrháme tento dar, namiesto toho, aby sme dovolili, aby zmenil náš život.

Spracoval : o. Vlastimil

Napísať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *