GRÉCKOKATOLÍCKA   CIRKEV  ZALUŽICE

Svätý Otec predstaviteľom východných cirkví

Svätý Otec v Klementínskej sále prijal na audiencii približne 80 predstaviteľov východných katolíckych cirkví, účastníkov 87. plenárneho zhromaždenia ROACO (Riunione Opere Aiuto Chiese Orientali), ktoré sa konalo od pondelka do štvrtka vo Vatikáne. Ide o pravidelné stretnutie zamerané na koordináciu diel na pomoc východným cirkvám.

Kongregácia sa na zhromaždení zaoberala situáciou gréckokatolíckych cirkví v Rumunsku a na Ukrajine, ako aj situáciou v Sýrii a na Blízkom východe. Prítomní boli aj vyšší arcibiskup Kyjeva–Halyče Sviatoslav Ševčuk, apoštolský nuncius v Kyjeve Mons. Thomas Gullickson a rumunskí gréckokatolícki biskupi Mons. Claudiu Lucian Pop a Mons. Florentin Crihălmeanu ako aj apoštolský delegát Jeruzalema Mons. Giuseppe Lazzarotto a kustód Svätej zeme Pierbattista Pizzaballa OFM.

Svätý Otec vo svojom príhovore spomenul svoju návštevu Svätej zeme, kde sa stretol s viacerými predstaviteľmi východných cirkví, ako aj modlitbové stretnutie za pokoj vo Vatikáne: „Oliva, ktorú som zasadil vo Vatikánskych záhradách spoločne s patriarchom Konštantínopolu a prezidentmi Izraela a Palestíny, volá po pokoji, ktorý je zaistený len vtedy, ak sa pestuje za pomoci viacerých rúk. Ten, kto sa usiluje o pestovanie, však nesmie zabúdať, že rast závisí od toho naozajstného Poľnohospodára, ktorým je Boh. Navyše, ozajstný pokoj, ten, ktorý svet nemôže dať, nám daruje Ježiš Kristus. Preto aj napriek ťažkým ranám, ktoré žiaľ podstupuje aj dnes, môže vždy povstať.

Svätý Otec chcel vyjadriť „blízkosť Katolíckej cirkvi Svätej zemi a Blízkemu východu, aj milovanej Ukrajine, ktorá prežíva tak ťažkú hodinu, ako aj Rumunsku“, ktorými sa zhromaždenie zaoberalo. Prítomných povzbudil v ich práci na pomoc ľuďom týchto krajín: „A pretože východné komunity sú prítomné po celom svete, snažte sa prinášať úľavu a podporu početným utečencom a vysídleným, prinavrátiac im dôstojnosť a bezpečnosť s patričným rešpektom voči ich identite a náboženskej slobode.“

 TK KBS,

Napísať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *