GRÉCKOKATOLÍCKA   CIRKEV  ZALUŽICE

MODLITBY ZA ZOSNULÝCH S GRÉCKOKATOLÍCKYMI BISKUPMI

Tohtoročné dušičkové obdobie bude poznačené protiepidemickými obmedzeniami v súvislosti s pandémiou covid-19. Kresťanstvo ako náboženstvo nádeje chce aj v tomto čase vydať svedectvo o tom, že Boh vie nájsť rozličné spôsoby a cesty k srdcu a potrebám človeka.

Nakoľko je obmedzený pohyb a stále platí zákaz vychádzania, gréckokatolícki biskupi Slovenska pozývajú duchovne sa zjednotiť pri spoločnej modlitbe za našich zosnulých prostredníctvom vysielania TV Zemplín a TV Logos.

Každý deň v období od 1. do 8. novembra, vždy večer o 20:00, sa budú postupne všetci gréckokatolícki biskupi modliť vo svojich katedrálach alebo z významných pútnických miest časť Žaltáru a panychídu za zomrelých.  Veriaci, ktorí sa k nim v modlitbe pripoja, môžu získať plnomocné odpustky. Pre tento rok to určuje dekrét Apoštolskej penitenciárie.

Apoštolská penitenciária s osobitným poverením pápeža Františka ustanovila, že tohto roku úplné odpustky pre tých, ktorí navštívia cintorín a pomodlia sa za zosnulých, ktoré bežne platia len pre dni od 1. do 8. novembra, môžu byť presunuté aj na ďalšie dni, až do konca novembra. Tieto dni si veriaci môžu ľubovoľne vybrať pričom nemusia súvisle nasledovať za sebou. Tieto opatrenia boli prijaté Vatikánom kvôli bezpečnosti veriacich.

Okrem toho starí, chorí a všetci, ktorí z vážnych dôvodov nemôžu vychádzať z domu, a to aj z dôvodu obmedzení nariadených verejnou autoritou v čase pandémie, môžu získať úplné odpustky. Stačí ak sa v duchu spoja so spoločenstvom Cirkvi, zrieknu sa akéhokoľvek hriechu s úmyslom splniť akonáhle to bude možné tri ďalšie zvyčajné podmienky (sviatostná spoveď, sväté prijímanie a modlitba na úmysel Svätého Otca) a pred ikonou či obrazom Ježiša Krista alebo Presvätej Bohorodičky sa pomodlia zbožne modlitby za zosnulých.

Program:

Nedeľa 1. novembra 

Panychída v krypte katedrály a modlitba Žaltára (1. – 3. katizma): vladyka Ján Babjak, katedrála v Prešove

Pondelok 2. novembra

Panychída a modlitba Žaltára (4. a 5. katizma):  vladyka Cyril Vasiľ – katedrála v Košiciach

Utorok 3. novembra

Panychída a modlitba Žaltára (6. a 7. katizma):  vladyka Peter Rusnák – katedrála v Bratislave

Streda 4. novembra

Panychída v krypte katedrály a modlitba Žaltára (8. a 9. katizma): vladyka Ján Babjak, katedrála v Prešove

Štvrtok 5. november

Panychída a modlitba Žaltára (10. a 11. katizma):  vladyka Cyril Vasiľ – chrám v Klokočove

Piatok 6. november

Panychída a modlitba Žaltára (12. – 14. katizma):  vladyka Peter Rusnák – katedrála v Bratislave

Sobota 7. november

Panychída v krypte katedrály a modlitba Žaltára (15. – 17. katizma): vladyka Ján Babjak, katedrála v Prešove

Nedeľa 8. november

Panychída a modlitba Žaltára (18. – 20. katizma):  vladyka Cyril Vasiľ – katedrála v Košiciach

Napísať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *